سه شنبه 1396/10/26 - 10 : 19
مشخصات امام جمعه
حبیب فرخاری
حبیب فرخاری
بزغان (شهر فيروزه)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/7/14
محاسبه نفس و توجّه به معاد

بسمه تعالي

«نمازجمعه در راس امور است» . امام خميني « ره »

 نماز جمعه شهرستان فيروزه با حضور گسترده برادران و خواهران متدين وانقلابي در مسجد جامع شهرستان به امامت حجت السلام والمسلمين حاج آقاي طاها امام جمعه شهرستان در تاريخ 14/07/1396اقامه گرديد.

 خطبه اول : خطيب نمازجمعه بعد از حمد و ثناي الهي و توصيه به تقوا ، بيان داشتند امام سجاد (علیه ‌السلام)در کتاب (تحف العقول, ص 256) مي فرمايند :

فَأَمّا حَقُّ اللّهِ الاَْکْبَرِ فَإِنَّکَ تَعْبُدُهُ لا یُشْرِکُ بِهِ شَیْئًا فَإِذا فَعَلْتَ ذلِکَ بِإِخْلاص جَعَلَ لَکَ عَلى نَفْسِهِ أَنْ یَکْفِیَکَ أَمْرَ الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ وَ یَحْفَظَ لَکَ ما تُحِبُّ مِنْ‌ها

حقّ خداوند بزرگ این است که او را بپرستى و چیزى را شریکش ندانى و چون از روى اخلاص این کار را کردى، خدا بر عهده گرفته که کار دنیا و آخرت تو را کفایت کند و آنچه از او بخواهى برایت نگه دارد.

بحث این هفته حدیثی از امام سجاد درمحاسبه نفس و توجّه به معاد

إِبْنَ آدَمَ! إِنّکَ لا تَزالُ بِخَیْر ما کانَ لَکَ واعِظٌ مِنْ نَفْسِکَ،

اى فرزند آدم! به راستى که تو پیوسته رو به خیرى، تا خودت را پند دهى

 وَ ما کانَتِ الُْمحاسَبَةُ مِنْ هَمِّکَ، و حساب خودت را برسى

وَ ما کانَ الْخَوْفُ لَکَ شِعارًا وَ الْحَذَرُ لَکَ دِثارًا و ترس از خدا را روپوش و پرهیز را زیرپوش خود سازى.

إِبْنَ آدَمَ! إِنَّکَ مَیِّتٌ وَ مَبْعُوثُ وَ مَوْقُوفٌ بَیْنَ یَدَىِ اللّهِ جَلَّ وَ عَزَّ، فَأَعِدَّ لَهُ جَوابًا

اى فرزند آدم! تو خواهى مرد و برانگیخته خواهى شد و در حضور خداوند عزّ وجَلّ قرار خواهى گرفت، پس براى او جوابى را آماده کن.) مشكاة الا نوار: ص 246، بحارالا نوار: ج 67، ص 64، ح 5.)

خطبه دوم : بعد از حمد و ثنای الهی و درود به چهارده مصوم علیهم السلام امام سجاد(علیه السلام ) در کتاب (تحف العقول, ص 278)می فرمایند :

أَعْظَمُ النّاسِ خَطَرًا مَنْ لَمْ یَرَ الدُّنْیا خَطَرًا لِنَفْسِهِ

پرارزش‌ترین مردم کسى است که دنیا را مایه ارزش خود نداند.

مناسبتها

جمعه14 مهر15 محرم روز دامپزشكى: ضمن تقدیر و تشکر از برادران عزیزمان در مرکز دامپزشکی و خسته نباشید با توجه به نیاز وجود انسان به فرآورده های دامی آنچه که خوشحال کننده است براس برادرانمان در دامپزشکی سلامت انسانهاست که آن هم در گرو همکاری و همیاری صورت می پذیرد .

هفته نیروی انتظامی : شروع این هفته را بر سبزپوشان دلاور خودمان تبریک عرض می کنم کسانی که آسایش خود را به خطر می اندازند تا ما در آرامش زندگی کنیم .

یکشنبه16 مهر17 محرم بمباران شيميايى شهر سومار توسط جنايتكاران بعثى عراق (1366 ه.ش): کسانی که امروز ایران را تروریسم و حامی تروریسم می دانند همین افراد در آن زمان از سلاحهای ممنوعه برای ملت ایران استفاده کردند و هم امروز حامی تروریسم و داعش هستند که دامن خود می گردد در هفته گذشته شاهد کشتار بی نظیری در لاس و گاس آمریکا بودیم که داعش به عهده گرفته است این مصداق همان دعای اللهم اشغل الظالمین بالظالمین است .

شهادت سردار سرتيپ پاسدار حسين همدانى به دست تروريستهاى داعش در سوريه (1394 ه.ش):گرامی می داریم یاد و خاطره همه شهدا بویژه شهید مدافع حرم شهید همدانی که برای سرافرازی میهنمان تا آخرین قطره خونش ایستاد و به یاران وفایش شتافت روحش شاد و یادش گرامی باد .

دوشنبه17 مهر18 محرم روز جهانى پست‏ : تبریک این روز به عزیزانمان در اداره پست و تشکر و قدردانی از زحمات این بزرگواران

سه‏شنبه18 مهر19 محرم حركت اسراى كربلا به طرف شام (61 ه.ق) : مسیر سختی که برای اسرا در نظر گرفتند و شکنجه هایی که به فرزندان امام حسین وارد کردند همه مصیبت است انها درس صبوریت را می رساند و مامورریت رسالتی که بر دوش فرزندان و حضرت زینب که شاعر می فرماید

سر نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود   کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود

پنج‏شنبه20 مهر21 محرم روز بزرگداشت حافظ - روز ملى كاهش اثرات بلاياى طبيعى‏ : یا رعایت قوانین و عامل به قوانین باید شاهد کاهش بلایا باشیم که اگر مراعات شود و گوش به توصیه ها داده شود هم از حوادث کم خواهد شد و هم از بلایای طبیعی

روز اسكان معلولان و سالمندان: اقتدار خانواده ها با سالمندان آن خانواده است که در حدیث است وقروا کبارکم یعنی باید به بزرگترها احترام گذاشت آنها مورد تکریم قرار داد که دعایشان مستجاب است .

سخنان رهبری در جمع کارگزاران حج : مقام معظم رهبری از برگزاری با سلامت و عزت حاجیان در حج امسال راضی بودند اما نگرانی هایی را نیز بیان کردند که جای تامل دارد و آن اینکه بحث دعای کیل و توسل وبرائت از مشرکین و ادعیه دیگر تعطیل شد و اینکه عربستانی ها در زمان حجاج ایرانی در عربستان در صدا و سیمای خود علیه ایران صحبت و گفتگو می کردند که این جای بررسی دارد و باید جواب داداه شود .

اخبار
ارتباط با امام جمعه