سه شنبه 1396/10/26 - 9 : 19
مشخصات امام جمعه
حبیب فرخاری
حبیب فرخاری
بزغان (شهر فيروزه)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/12
قسم های بیجا

بسمه تعالي

«نمازجمعه در راس امور است» . امام خميني « ره »

 نماز جمعه شهرستان فيروزه با حضور گسترده برادران و خواهران متدين وانقلابي در مسجد جامع شهرستان به امامت حجت السلام والمسلمين حاج آقاي طاها امام جمعه شهرستان در تاريخ 12/08/1396اقامه گرديد.

 خطبه اول : خطيب نمازجمعه بعد از حمد و ثناي الهي و توصيه به تقوا ، بيان داشتند امام حسین (علیه ‌السلام)در کتاب (وسائل الشيعه، ج 16، ص 125) مي فرمايند :

قال الحسین (ع) : لایحِلُّ لِعَینٍ مُؤْمِنَةٍ تَری اللَّهَ یعْصی فَتَطْرِفَ حَتَّی تُغَیرَهُ

امام حسین علیه السلام فرمود: شایسته نیست که انسان با ایمان نافرمانی خدا را مشاهده کند و با بی تفاوتی از آن چشم بپوشد، بلکه او وظیفه دارد در جلوگیری از منکر اقدامی بکند.

بحث این هفته :

قالَ(علیه السلام): احْذَرُوا کَثْرَهَ الْحَلْفِ، فِإنَّهُ یَحْلِفُ الرَّجُلُ لِعَلَل ارَبَعَ: فرمود: خود را از قسم و سوگند برهانید که همانا انسان به جهت یکی از چهار علّت سوگند یاد می کند:

 إمّا لِمَهانَه یَجِدُها فی نَفْسِهِ، تَحُثُّهُ عَلی الضَّراعَهِ إلی تَصْدیقِ النّاسِ إیّاهُ. در خود احساس سستی و کمبود دارد، به طوری که مردم به او بی اعتماد شده اند، پس برای جلب توجّه مردم که او را تصدیق و تایید کنند، سوگند می خورد.  

وَ إمّا لِعَیّ فی الْمَنْطِقِ، فَیَتَّخِذُ الاْیْمانَ حَشْواً وَصِلَهً لِکَلامِهِ. و یا آن که گفتارش معیوب و به دور از حقیقت است، و می خواهد با سوگند، سخن خود را تقویت و جبران کند.  

وَ إمّا لِتُهْمَه عَرَفَها مِنَ النّاسِ لَهُ، فَیَری اَنَّهُمْ لایَقْبَلُونَ قَوْلَهُ إلاّ بِالْیَمینِ. و یا در بین مردم متّهم است ـ به دروغ و بی اعتمادی ـ پس می خواهد با سوگند و قسم خوردن جبران ضعف نماید.  

 وَ إمّا لاِرْسالِهِ لِسانَهُ مِنْ غَیْرِ تَثْبیت.( تنبیه الخواطر، معروف به مجموعه ورّام: ص 429،)  

 و یا آن که سخنان و گفتارش متزلزل است ـ هر زمان به نوعی سخن می گوید ـ و زبانش به سوگند عادت کرده است

خطبه دوم : بعد از حمد و ثنای الهی و درود به چهارده مصوم علیهم السلام امام حسین(علیه السلام ) در کتاب (لَهُاعلام الدين، ص 300)می فرمایند :

قال الحسین (ع): مَنْ اتَّکلَ عَلی حُسْنِ اخْتیارِ اللَّهِ تَعالی لَهُ لَمْ یتَمَنَّ انَّهُ فی غَیرِ الْحالِ الّتی اخْتارَها اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ.

امام حسین علیه السلام فرمود: کسی که به خدا توکل کند و انتخاب نیکوی خدا را ترجیح دهد، هرگز آرزوی حالات دیگر غیر خدایی را آرزو نمی کند.

مناسبتها :

شنبه13 آبان15 صفر یورش مأموران شاه به دانش‏آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران و شهید و مجروح کردن ده‏ها دانش‏آموز (1357 ه‍ . ش)- روز دانش‏آموز :حکومت زمانی پست می شود که نتواند آرامش برقرار کند و جوبگوی افراد و ملت خودش باشد آن هم ملتی که گفتگو با زبان دارند و خواسته ای که مربوط به دین و غیرتشان است آن وقت راس این حکومت در عوض جوابگیی صحیح به مقابل با کشتار و شهادت باشد که این باعث تنفر از یک حکومت می شود و باعث از هم پاشیدگی آن حکومت و همه انقلاب اسلامی درس همیشگی و جهانی است .

تسخير لانه جاسوسى آمريكا توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام (1358 ه.ش) - روز ملى مبارزه با استكبار جهانى‏ :استکبار جهانی هیچ گاه با مظلومین و محقین حق جمع نشده و نمی شود و دلش هم نمی سوزد مبارزه با استکبار یعنی روی پای خود ایستادن و از هیچ تهدیدی نهراسیدن امروز مستکبر اصلی آمریکاست گرچه هر روز بر دشمنی آنها افزوده می شود راه مقابله با این مستکبر و دشمن را مقام معظم رهبری فرمودند راه مقابله‌ی با دشمن این است که ما بعکس و برخلاف خواسته‌ی او، روی عناصر اقتدار خودمان تکیه کنیم. اعلام کردیم، باز هم اعلام میکنیم که امکان دفاعی و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چک‌وچانه نیست. بیایند چک‌وچانه کنند که چرا شما فلان ابزار دفاعی را دارید؟ چرا فلان‌جورش را دارید؟ چرا تولید میکنید؟ چرا تحقیق میکنید؟ [ما] درباره‌ی آن چیزهایی که اقتدار ملّی را افزایش میدهد یا تأمین میکند یا پشتیبانی میکند با دشمن هیچ چک‌وچانه‌ای، هیچ معامله‌ای نداریم؛ ما راه اقتدار کشور را پیش میرویم؛ و این بر عهده‌ی شما است.

یکشنبه14 آبان16 صفر روز فرهنگ عمومى: فرهنگ عمومی وابسته یک کشور به فرهنگ اصیل خود است که در کشور ما فرهنگ اصیل اسلامی است که باید رعایت شود و آن هم هم ظاهر را شامل می شود و هم باطن انسانی در ظاهر توجه به ظواهر انسانی از حیث شکل و لباس – اما از حیث باطنی اخلاق خوب و ساختار معنوی برای انسان است .

پنجشنبه18 آبان20 صفر اربعين حسينى (روز زيارتى مخصوص حضرت سيدالشهداءعليه‏السلام)‏ :اربعین روز تجدید عهد با امام حسین است آنچنان که زیارت اربعین را امام حسن عسگری در ردیف واجبات و مستحبات دیگر و از نشانه های مومن می داند و این بخاطر زنده نگه داشتن یاد امام و ایام عاشورایی است پیاده روی اربعین هم می شود گفت یک نوع خودسازی است و هم جهان سازی با این عظمتی که دارد دشمن می ماند از پذیرایی و توجه به این همه انسانها که با عشق تمام حرکت خود را آغاز می کنند . البته تذکراتی هم لازم است :

روز كيفيت:درسالی که به نام اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال قار داریم تولید داخلی و آنهم با کیفیت را می خواهد که رقیب مقابل باشد و در استفاده از آن لذت بخش

هفته پدافند غیر عامل : امروز روز جنگ نظامی و دفاع مسلحانه نیست و لکن بدتر از آن را در ابعاد مختلف مشاهده می کنیم جنگهای اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی که دشمن کار می کند وجود ماهواره ها و فضای مجازی و اغتشاش کردن اذهان در مفبله با کشور است که اگر به فکر نبود و زیر ساختها را درست نکرد آنزمان است که باعث فروپاشی می شود .

ازسخنان مقام معظم رهبری :  بچّه‌های عزیز، جوانهای عزیز! یادتان نرود که در این راهِ بسیار مهم و خوش‌عاقبتی که شما دارید حرکت میکنید به سمت آرمانها -و میتوانید و قدرت [آن را] دارید- دشمن اصلی شما آمریکا است؛ این را فراموش نکنید.(۵) خب، پس بنابراین یادتان نمیرود این چیزی را که عرض کردیم. بعضی تصوّر میکنند که [باید] کوتاه بیاییم در مقابل آمریکا؛ [درحالی‌که] هرچه کوتاه بیاییم، آنها جری‌تر میشوند. راهش مقابله است، راهش مواجهه است، راهش ایستادگی است؛ راهش این است که این حرکتی که انقلاب شروع کرده است، باید ادامه پیدا بکند. پس بنابراین شرط اساسی، این است.

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه