سه شنبه 1396/10/26 - 9 : 19
مشخصات امام جمعه
حبیب فرخاری
حبیب فرخاری
بزغان (شهر فيروزه)
خطبه ها
بيانات در خطبه هاي نماز جمعه مورخ 1396/8/19
وقف

بسمه تعالي

«نمازجمعه در راس امور است» . امام خميني « ره »

 نماز جمعه شهرستان فيروزه با حضور گسترده برادران و خواهران متدين وانقلابي در مسجد جامع شهرستان به امامت حجت السلام والمسلمين حاج آقاي طاها امام جمعه شهرستان در تاريخ 28/07/1396اقامه گرديد.

 خطبه اول : خطيب نمازجمعه بعد از حمد و ثناي الهي و توصيه به تقوا ، بيان داشتند امام حسن مجتبی (علیه ‌السلام)در کتاب (تحف العقول ص232) مي فرمايند :

أَلتَّقْوى بابُ كُلِّ تَوْبَة وَ رَأْسُ كُلِّ حِكْمَة وَ شَرَفُ كُلِّ عَمَل بِالتَّقْوى فازَ مَنْ فازَ مِنَ الْمُتَّقینَ.

تقوا و پرهیزكارى سرآغاز هر توبه اى، و سرّ هر حكمتى، و شرف و بزرگى هر عملى است، و هر كه از با تقوایان كامیاب گشته به وسیله تقوا كامیاب شده است.

بحث این هفته حدیثی از امام حسن مجتبی علیه السلام:

وَ اعْلَمُوا عِلْمًا یقینًا أَنـَّكُمْ لَنْ تَعْرِفُوا التُّقى حَتّى تَعْرِفُوا صِفَةَ الْهُدى،

 به یقین بدانید كه شما هرگز تقوا را نشناسید تا آن كه صفت هدایت را بشناسید،

وَ لَنْ تُمَسِّكُوا بِمیثاقِ الْكِتابِ حَتّى تَعْرِفُوا الَّذى نَبَذَهُ

و هرگز به پیمان قرآن تمسّك پیدا نمىكنید تا كسانى را كه دورش انداختند بشناسید،

وَ لَنْ تَتْلُوَا الْكِتابَ حَقَّ تِلاوَتِهِ حَتّى تَعْرِفُوا الَّذى حَرَّفَهُ، فَإِذا عَرَفْتُمْ ذلِكَ عَرَفْتُمُ الْبِدَعَ وَ التَّكَلُّفَ وَ رَأَیتُمْ الْفِرْیةَ عَلَى اللّهِ وَ التَّحْریفَ وَ رَأَیتُمْ كَیفَ یهْوى مَنْ یهْوى.

و هرگز قرآن را چنان كه شایسته تلاوت است تلاوت نمىكنید تا آنها را كه تحریفش كردند بشناسید، هر گاه این را شناختید بدعتها و بر خود بستن ها را خواهید شناخت و دروغ بر خدا و تحریف را خواهید دانست و خواهید دید كه آن كه اهل هوى است چگونه سقوط خواهد كرد.

تحف العقول ص 227

خطبه دوم : بعد از حمد و ثنای الهی و درود به چهارده مصوم علیهم السلام امام حسن مجتبی(علیه السلام ) در کتاب (مجموعه ورام ج 1 ، ص 52 )می فرمایند :

أُوصیكُمْ بِتَقْوَى اللّهِ وَ إِدامَةُ التَّفَكُّرِ فَإِنَّ التَّفَكُّرَ أَبُو كُلِّ خَیر وَ أُمُّهُ.

شما را به پرهیزگارى و ترس از خدا و ادامه تفكّر و اندیشه سفارش مى كنم، زیرا كه تفكّر و اندیشه، پدر و مادر تمام خیرات است.

مناسبتها

چهارشنبه24 آبان26 صفر ارتحال ملكوتى علامه آيت‏الله سيدمحمدحسين طباطبايى(ره) (1360 ه‍.ش) - روز بزرگداشت علامه طباطبايى(ره) - روز كتاب و كتابخوانى و كتابدار (آغاز هفته كتاب): ضعف علمی در عدم مطالعه است برای پیشرفت خود انسان و معلومات بالایش نیاز به کتابخوانی دارد هفته کتاب بهانه ای است برای اینکه ترویج کتابخوانی شود واین میسر نمی شود مگر یک همکاری و هماهنگی و آن اینکه گاهی اوقات برای اینکه فرزندانمان را از لحاظ جسم ظاهری می خواهیم رشد بدهیم به رشد روحی و معنموی نیز بپردازیم که به کتاب خواندن درست می شود و تشویق بر این کار

پنجشنبه25 آبان27 صفر روز وقف‏(آغاز هفته وقف):یک سنت حسنه ای که ابداع ان بدست امام علی (ع) است که این سنت نباید فراموش شود و روز به روز باید اضافه شود و خود باقیات الصالحات است .

پياده‏روى اربعين: یک حماسه دیگری که خار چشم دشمنان اسلام شده است پیاده روی اربعین است این حرکت 20 میلیونی که درسهای زیادی دارد حب حسینی و در رکاب یاران امام قرار گرفتن – عشق به حسن و اهداف انقلابیش در کلام مقام معظم رهبری خوشا به حال کسانی که در این پیاده روی شرکت کرده اند و ان شاء ا... استفاده اش را خواهم خواهند برد تا زمانی که این حرکت عظیم باشد اسلام زنده تر می شود و انقلاب ما هم جهانی و اینها می شود زمینه ظهور اما کسانی که در مقابل هستند دشمنان داخلی و خارجی و یا سنگ اندازی می کنند به هر نحوی که مانع چنین امر خداپسندانه ای شوند کسانی هستند که خسرالنیا و الآخره اند .

قضایای اخیر عربستان : آنچه که اتفاق افتاد ناشی از قدرت است اهداف قدرتی بن سلمان برای اینکه بتواند بر کرسی حکومت بنشیند لازمه اش ساکت کردن و خلع سلاح مخالفان است که قضایای اخیر بیانگر این اتفاقات است .

از بیانات مقام معظم رهبری : اقدام جوانهای امروز، مردم امروز، برادران و خواهران ما در حرکت در این راه مبارک انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، حرکت محبوب الهی است ان‌شاءاللّه؛ مرضیّ الهی است. منتها آنچه مهم است و همه‌ی ما باید در نظر داشته باشیم، ثبات در این راه است؛ ثبات در این راه. در دو جای قرآن «اِستَقِم» دارد؛استقامت کردن یعنی ثبات ورزیدن در این راه و تحت تأثیر عوامل گوناگون قرار نگرفتن. راه، راه همواری نیست؛ راه خدا، راه تلاش در راه خدا، راه اقامه‌ی حق و عدل، راه رسیدن به تمدّن اسلامی و نظام حقیقی اسلامی و جامعه‌ی اسلامی راه دشواری است؛ راهی است که پیغمبران در این راه با زحمت حرکت کردند و پیش رفتند. باید سعی‌تان این باشد که از عزم و اراده‌تان در این راه کاسته نشود؛ روزبه‌روز ان‌شاءاللّه ثابت‌قدم‌تر بشوید.

 

 

اخبار
ارتباط با امام جمعه